Jag vill verkligen …

inte att sommaren ska ta slut. Men det gör den förr eller senare oavsett vad jag vill och då glider vi in i hösten. Jag älskar höst också. Efter det tar det dock stopp. Vintern kan vi radera ur årstidskalendern. I alla fall tänker jag avsluta sommaren på bästa sätt genom att åka till Mariefred och ”Feelgoodfestivalen”.

ÄNTLIGEN blir det av igen på riktigt. Ja, om nu covid håller sig i schack. Vilket det för övrigt gäller att den gör för höstaktiviteterna också. Jag bestämmer mig för att den gör det och ser fram emot mina höstplaner.

Ja, ni ser ju. Vilket gäng! Så kul med en heldag i Feelgoodanda. Abonnerad buss, så stämningen börjar redan på vägen dit.

Sedan blir det bokmässan fyra dagar i september. Jag bokade hotell för typ ett år sedan och redan då var det slut på rum nära mässan. När jag nu lite närmare inpå, googlade på det hotellet så insåg jag att där vill jag INTE bo ensam, så jag bokade om. Tur att jag ens hittade något som kändes ok så här nära i tid. Scandic no 25 får det bli.

När mörka november slår armarna runt oss tänker jag lysa upp tillvaron med ännu mer feelgood. Då blir det återigen en tur till Göteborg och en dag med ”Skriva Feelgood”, ett samarbete mellan tidningen Skriva, Norstedts och Printz Publishing.

Jag var med när den var i Stockholm för några år sedan men nu är det några nya medverkande och jag tycker det ska bli toppenkul att vara med på igen och ta mig en skrivhelg i Göteborg. Jag ska passa på att skriva massor på mitt manus, både på tåget och hotellet.

Då ska jag bo på Eggers. Anrikt, k-märkt hotell från 1859 och jag tror det blir en speciell upplevelse.

Jag älskar att åka iväg ensam, ser så fram emot allt detta. Sedan hoppas jag såklart att träffa på många skrivbekanta som jag mött i olika skrivsammanhang IRL, på Instagram, genom kurser eller vid andra tillfällen.

Så är det någon mer som ska på något av dessa event, så hoppas jag att vi ses 🙂

Idag är jag hundvakt till Amalias lilla Sally fram till kl 13 och sen ska jag jobba med mitt manus och således hänga med Palle & Mona på Grödeby camping resten av dagen och kvällen. Det blir toppen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s